آنچه که باید درباره المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی بدانید؟

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، سیزدهمین دوره المپیاد در حیطه تفکر علمی در علوم پایه به منظور تاکید بر اهمیت علوم پایه پزشکی و با هدف تقویت فکر علمی در دانشجویان علوم پزشکی کشور 13 خرداد ماه برگزار می گردد.

آنچه که باید درباره المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی بدانید؟

به گزارش خبرنگار دانشگاه وبلاگ دشت آبادی، به منظور تاکید بر اهمیت علوم پایه پزشکی و با هدف تقویت فکر علمی در دانشجویان علوم پزشکی کشور و تشویق آن ها به پژوهش در این زمینه با هدف فراوری علم و تامین احتیاج ها و حل مسائل بالینی، سیزدهمین دوره المپیاد در حیطه تفکر علمی در علوم پایه برگزار می گردد.

حیطه تفکر علمی در علوم پایه

آزمون انفرادی المپیاد سیزدهم در دو مرحله به توضیح ذیل برگزار خواهد شد.

مرحله اول آزمون انفرادی (غربالگری)

بخش اول آزمون انفرادی یک آزمون غربالگری است. دانشگاه های مختلف بسته به سهمیه تخصیص داده شده به آن ها داوطلبین خود را جهت شرکت در آزمون انفرادی مرحله غربالگری به دبیرخانه المپیاد معرفی خواهند کرد. این آزمون در یک یا چند مرکز از هر منطقه آمایشی کشور و توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی برگزار خواهد شد.

براساس نتایج آزمون در این مرحله 90 نفر برای رقابت در مرحله دوم انفرادی و آزمون گروهی انتخاب خواهند شد. این 90 نفر گروه های سه تا چهار نفره دانشگاهی و یا منطقه آمایشی خود را تشکیل می دهند به منظور حداکثرسازی حضور تمامی کلان مناطق آمایشی در المپیاد در صورتی که یک کلان منطقه حداقل یک گروه در میان برگزیدگان نداشته باشد سه نفر آن منطقه به عنوان گروه منتخب از منطقه معرفی خواهد شد به این ترتیب از تمامی مناطق آمایشی حداقل یک گروه به مراحل بعدی راه خواهد یافت.

آزمون انفرادی مرحله اول شامل طیف وسیعی از سوالات از جمله سوالات چند گزینه ای، سوالات جورکردنی، سوالات همخوانی با توضیحنامه و سوالات ویژگی های کلیدی خواهد بود و تصحیح آن به صورت ماشینی انجام خواهد شد.

مرحله دوم آزمون انفرادی

90 نفر برگزیده در آزمون غربالگری مجاز به شرکت در مرحله دوم آزمون انفرادی خواهند بود سوالات این مرحله به صورت تشریحی بوده و تصحیح به صورت دستی و توسط داوران انجام خواهد شد.

این آزمون از چهار بخش شامل رسم نقشه مفهومی، ساخت فرضیه، طراحی مطالعه و تحلیل داده ها تشکیل شده است. همانند مرحله اول آزمون انفرادی، هدف این مرحله نیز ارزیابی توانایی دانشجو برای طی کردن یک فرایند فراوری علم می باشد فرایندی که شامل مراحل جستجو و آنالیز متون علمی و یافتن ارتباط بین مفاهیم و استخراج مباحث بی پاسخ ارایه سوالات و فرضیات علمی ، طراحی مطالعه و آزمون های تحقیقاتی ، تجزیه و تحلیل یافته های مطالعات اثبات یا رد فرضیات و حصول پاسخ برای سوالات علمی، آزمون گروهی است.

هدف از برگزاری آزمون گروهی ارزیابی توانایی دانشجویان در طرح ایده های نوین پژوهشی در حیطه علوم پایه پزشکی و طراحی یک مطالعه در قالب کار گروهی است این آزمون در دو مرحله به توضیح زیر برگزار می گردد.

مرحله اول آزمون گروهی

افراد شرکت نماینده در این آزمون برگزیدگان مرحله اول آزمون انفرادی هستند که در قالب حداکثر30 گروه به رقابت خواهند پرداخت پس از برگزاری آزمون مرحله اول انفرادی، دبیرخانه، آزمون موضوعی در حیطه کنترل وزن چاقی اعلام می نماید در مرحله اول آزمون گروهی کلیه گروه های شرکت نماینده باید طرح تحقیقاتی خود را درباره موضوع اعلام شده در فرمت یکسان (که همزمان با اعلام موضوع در اختیار گروه ها قرار خواهد گرفت) آماده نموده و در موعد مقرر به دبیرخانه آزمون ارسال نمایند در این مرحله گروه های دانشجویی می توانند از هدایت های اعضای هیئت علمی به غیر از اعضای کمیته علمی المپیاد بهره مند شوند.

ایده طرح تحقیقاتی ارایه شده توسط هر گروه باید ایده ای نو و قابل اجرا باشد با توجه به اینکه درصد نمره اختصاص داده شده به طراحی هوشمندانه مطالعه (مستند بودن، جدید بودن و تکراری نبودن موضوع و ارزشمند بودن از لحاظ علمی) سهم زیادی دارد بدیهی است در صورت تکراری بودن محتوای طرح تحقیقاتی گروه مربوطه امتیاز زیادی از دست داده و از ادامه رقابت باز خواهد ماند سایر معیار هایی که برای امتیازدهی به طرح های تحقیقاتی در نظر گرفته می شوند عبارتند از: روال منطقی بیان مسئله مرور مناسب و هدفمند متون با ذکر منابع، بیان واضح و روشن اهداف و یا فرضیات، و در نهایت روش اجرایی مطالعه که متناسب با اهداف بوده و با رعایت اصول اخلاقی قابل انجام باشد.

گروه های دانشجویی در این مرحله نباید کمبود امکانات وسایل و بودجه را در نظر بگیرند، اما ضروری است که طرح پیشنهادی آنان قابل انجام باشد و به عنوان مثال دارای آزمایشی نباشد که در هیچ یک از مراکز تحقیقاتی جهان قابل انجام نباشد یا تامین حجم نمونه پیشنهادی غیرممکن یا بسیار مشکل (حتی در بهترین مراکز تحقیقاتی جهان) باشد.

نکات قابل توجه که عدم رعایت آن ها نمره منفی در امتیازدهی خواهد داشت

طرح های پژوهشی در فرمت و ساختار اعلام شده به لحاظ صفحه آرایی فونت فارسی سایز فونت فاصله خطوط و ... باید تهیه شوند.

محدودیت تعداد کلمه درهر بخش رعایت گردد. از ذکر نام دانشگاه، دانشکده، مرکز تحقیقاتی شهر و استان در طرح تحقیقاتی خودداری گردد.

طرح های تحقیقاتی دریافت شده از 30 گروه شرکت نماینده در این مرحله توسط داوران ارزیابیو امتیازدهی خواهند شد.

انتخاب 10 گروه برتر که به مرحله دوم گروهی راه می یابند براساس 50 درصد نمره مرحله اول آزمون گروهی و 50 درصد نمره مرحله دوم آزمون انفرادی خواهد بود.

مرحله دوم آزمون گروهی

گروه منتخب مرحله اول در مرحله دوم آزمون گروهی به رقابت خواهند پرداخت در این مرحله از آزمون، مجددا موضوعی در حیطه کنترل وزن/ چاقی به گروه های شرکت نماینده ارایه خواهد شد.

نگارش طرح تحقیقاتی

در این مرحله از آزمون هر گروه باید در حیطه موضوع ارایه شده تنها با اتکا به توانایی شخصی و کار گروهی یک طرح تحقیقاتی پیشنهادی بنویسد نگارش طرح تحقیقاتی پیشنهادی توسط هر ده گروه منتخب در این مرحله در شرایط یکسان (در یک روز پس از مرحله دوم انفرادی، در بازه زمانی تعیین) انجام می گردد.

بدیهی است در این مرحله اعضای گروه به کامپیوتر و اینترنت دسترسی خواهند داشت طرح های تحقیقاتی می بایست به صورت تاپی شده و با رعایت تمامی نکات قید شده در مرحله اول تهیه شوند.

ارایه شفاهی

ده گروه راه یافته به مرحله دوم گروهی فرصت ارایه شفاهی و دفاع از طرح تحقیقاتی پیشنهادی خود را (که در فرصت یک روزه تهیه نموده اند) خواهند داشت مدت ارایه شفاهی برای هر گروه 15 دقیقه خواهد بود و مدت پرسش و پاسخ نیز 15 دقیقه است.

در این مرحله معیار هایی نظیر میزان تسلط علمی اعضای گروه بر پروپوزال ارایه شده توانایی آنان در پاسخ به سوالات مطرح شده و برطرف ابهام از مواردی که احیانا در نسخه کتبی پروپوزال وجود دارد گویا بودن اسلاید ها قدرت بیان نحوه استدلال سرعت انتقال و مهارت های کلامی شرکت نمایندگان در آزمون در نظرگرفته خواهد شد.

گفتنی است گروه ها باید فایل و اسلاید های ارایه شفاهی خود را در میان روز نگارش پروپوزال آماده نمایند. در پرسش و پاسخ جلسه شفاهی تیم داوری سوالاتی از پروپوزال اول ارایه شده و در مرحله اول آزمون گروهی هر تیم نیز خواهند پرسید.

در این مرحله اگر فردی از افراد تیم داوری در استخدام دانشگاه مربوط به یک گروه باشد به ارایه پروپوزال توسط آن گروه نیز نخواهند بود.

برگزیدگان نهایی آزمون گروهی براساس نمرات کسب شده در هر دو مرحله انتخاب می شوند به گونه ای که سهم مرحله اول در نمره نهایی 30 درصد و سهم مرحله دوم 70 درصد لحاظ خواهد شد. برای دریافت متن کامل شیوه نامه اینجا کلیک کنید.

گفتنی است؛ آخرین زمان اعلام اسامی دانشجویان از سوی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی به دبیرخانه المپیاد جهت آزمون غربالگری متمرکز (مرحله انفرادی) 15 اردیبهشت ماه 1400 است. المپیاد علمی و دانشجویی علوم پزشکی13 خرداد ماه برگزار می گردد.

همچنین زمان ثبت نام دانشجویان در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به منظور شرکت در آزمون غربالگری متمرکز (مرحله انفرادی) در روز های 19 تا 21 اردیبهشت ماه 1400 است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آنچه که باید درباره المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی بدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه که باید درباره المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی بدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید