احتمال تمدید توافق ایران با آژانس

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در فرایند نشست برجامی وین نوشت احتمال تمدید مهلت همکاری هسته ای تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران وجود دارد.

احتمال تمدید توافق ایران با آژانس

عراقچی به خبرنگار ان اچی کی ژاپن در وین گفته است ایران امیدوار است پیشرفت های کافی در فرایند مذاکرات وین صورت گیرد تا دیگر احتیاجی به طرح موضوع تمدید همکاری های با آژانس نباشد، اما تهران در صورت احتیاج تمدید این مهلت را در زمان مناسب آنالیز خواهد نمود.

گمان می رود که عراقچی و رافائل گروسی مدیرکل آژانس در ملاقات روز پنجشنبه در مقر این سازمان در وین، در این باره رایزنی نموده باشند.

گروسی در آوریل گفته بود در صورتی که طرفهای برجام نتوانند در مذاکرات جاری در وین به توافقی دست یابند، شاید احتیاج به مذاکره دوباره با تهران در این باره وجود داشته باشد.

وندی شرمن قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز در گفت وگو با اندیشکده شورای آتلانتیک گفت من امیدوارم بتوانیم به تفاهیم دست یابیم تا توافق فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران که تا آخر مه منقضی می گردد، تمدید گردد.

در همین حال امروز مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد که اگر تا سوم خرداد مذاکرات برجامی به نتیجه نرسد طبق قانون لغو تحریم ها دوربین های آژانس در مراکز هسته ای خاموش می گردد.

پس از تصویب طرح مجلس سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس توافقی سه ماهه انجام دادند که براساس آن ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد اما در بعضی تاسیسیات دوربین های آژانس بخ صورت آفلاین فعالیت می نمایند تا در صورت توافق هسته ای آژانس بتواند با دسترسی به فیلم های گرفته شده پایبندی ایران به برجام را بسنجد.

در واقع توافق ایران و آژانس اقدامی برای زمان دادن به دیپلماسی بود.

در حال حاضر دور چهارم مذاکرات در مرحله حساس خود در وین دنبال می گردد. خوش بینی بسیاری برای احیای برجام وجود دارد اما ذوالنوری نظر دیگری دارد.

به گفته او تا به امروز اتفاق جدیدی رخ نداده و مذاکرات فرسایشی شده است.

ذوالنوری گفت: اگر تا سوم خرداد مذاکرات به نتیجه نرسد محتوای دوربین ها امحا می گردد و دوربین ها نیز خاموش خواهند شد.

منبع: فرارو

به "احتمال تمدید توافق ایران با آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تمدید توافق ایران با آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید