تاریخ ایران از پارینه سنگی تا 88 ، کجا بودیم و چگونه به اینجا رسیده ایم؟

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، تاریخ ایران؛ پژوهش آکسفورد کتابی است درباره تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران که از دوره پارینه سنگی آغاز می شود و در کمتر از 500 صفحه، تمام دوره ها را تا سال 1388 شمسی پوشش می دهد.

تاریخ ایران از پارینه سنگی تا 88 ، کجا بودیم و چگونه به اینجا رسیده ایم؟

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، هر فصل از این کتاب درباره بخشی از تاریخ ایران است و هر بخش را یک نویسنده است. در واقع نویسنده هر فصل، پژوهشگری است که در آن حوزه به خصوص تبحر دارد.

تورج دریایی، گردآورنده این کتاب و همین طور نویسنده بخش مربوط به شاهنشاهی، استاد تاریخ ایران و جوامع پارسی زبان هاوارد سی. باسکرویل و از مدیران مرکز ساموئل ام. جردن بخش مطالعات و فرهنگ ایران در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین است. او همچنین مدرس تاریخ جهان باستان، تاریخ ایران و ادیان ایران باستان و سرپرست مجله بین المللی مطالعات ایران باستان است.

دریایی، در سال 2010 وقتی برای انجام دادن تحقیقی به دانشگاه آکسفورد رفته بود، در کافه فروید در همان حوالی، به فکر نوشتن این کتاب افتاد. او در یک گفت وگوی زنده اینستاگرامی با انتشارات ققنوس، ناشر کتاب در ایران، گفت: از آن جایی که کتاب های تاریخی ایرانی معمولا یک مولف دارند و قاعدتا آن یک نفر آن قدر تبحر ندارد که بتواند هم درباره تاریخ پارینه سنگی بنویسد، هم دوره غزنوی و هم دوره قاجار. فکر کردم خوب است از افرادی که هرکدام متخصص یک دوره تاریخی اند درخواست کنم بیایند تا در کنار هم یک کتاب تاریخ بنویسیم، بدین صورت که هرکس درباره حیطه تخصصی خودش مقاله ای بنویسد. این پیشنهاد را با انتشارات آکسفورد در میان گذاشتم و آن ها هم پذیرفتند.

به گفته دریایی اگر تمام دیدگاه های پارانویایی را که می گویند یک نفر دیگر برای ما برنامه ریزی کرده کنار بگذاریم، می بینیم که تاریخ ما بر حسب وقایع تاریخی تحولاتی داشته و ما باید آن تحولات را بشناسیم و زمانی که این جامعه دوباره دچار تغییر شد، اگر ذهنیت داشته باشیم، می توانیم خیلی بهتر عمل کنیم.

او در گفت وگوی اینستاگرامیش ادامه داد: من فکر می کنم تاریخ تا حدود زیادی در وطن ما، جسارتا تبدیل شده به یک توپ فوتبال سیاسی، که افرادی که می خواهند در مقابل یک بحث سیاسی موضع بگیرند از تاریخ، به نفع و یا علیهش، استفاده می کنند. تاریخ به این چیزها کاری ندارد. تاریخ هر مملکتی باید سالم نوشته شود، طوری که مثلا خواننده کتاب تاریخ ایران آکسفورد دیدی کلی از تحول ایرانیانی که در این فلات بوده اند پیدا کند. دریابد که ما کجا بوده ایم و چگونه به این جا رسیده ایم. چون در تاریخ تصادفات تاریخی بسیار کم است، و این که ما در این دوره این چنین داریم زندگی می کنیم، دلیلی دارد.

محققان تاریخ ایرانی و غیر ایرانی در 16 فصل این کتاب به بررسی جامع جهانی ایرانی (جیحون تا فرات) و تاریخ آن پرداخته و فراتر از مرزهای دولت-ملت کنونی رفته اند. تاریخ ایران با مقاله ای درباره دوران پارینه سنگی و ظهور شاهنشاهی هخامنشی آغاز و با مقاله ای با عنوان ایران پس از انقلاب (1388-1357) پایان می یابد. در روزگاری که اغلب اطلاعات تاریخی مان از ایران، چیزی جز افسانه ها و روایات نامعتبر پراکنده نیست، کتابی مجمل و دقیق درباره تاریخ ایران، می تواند برای آگاهی از آنچه به راستی بر ایران گذشته است، راهگشا باشد.

تاریخ ایران؛ پژوهش آکسفورد را شهربانو صارمی ترجمه کرده است. انتشارات ققنوس پیش از این، کتاب شاهنشاهی ساسانی را هم از تورج دریایی منتشر کرده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "تاریخ ایران از پارینه سنگی تا 88 ، کجا بودیم و چگونه به اینجا رسیده ایم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ ایران از پارینه سنگی تا 88 ، کجا بودیم و چگونه به اینجا رسیده ایم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید