خبرنگاران اشرف غنی:تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان نداریم

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، کابل - خبرنگاران - رئیس جمهوری افغانستان گفت:به مقامات آمریکایی گفته اند که هیچ تعهدی برای آزادی پنج هزار زندانی طالبان نداریم .

خبرنگاران اشرف غنی:تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان نداریم

محمداشرف غنی روز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در کابل اضافه کرد، هیچ پیش شرطی را برای شروع مذاکرات بین گروههای افغانستانی با طالبان را نمی پذیریم و فرایند آزادی زندانیان طالبان باید درجریان گفت وگو مورد بحث و آنالیز قرار گیرد.

این در حالی است که سهیل شاهین سخنگوی طالبان در دوحه روز گذشته مدعی شد که براساس توافق نامه طالبان و آمریکا پنج هزار زندانی طالبان آزاد و پس از آن گفت وگوی بین گروههای افغانستانی شروع خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان در این نشست مطبوعاتی با بیان اینکه همه موضوعات در جریان گفت وگوها باید مطرح و در باره آن توافق حاصل گردد اضافه کرد دولت هیچ پیش شرطی را از سوی طالبان نمی پذیرد.

وی اضافه کرد،آمریکا حق مداخله در امور دولت این کشور را ندارد و آنها فقط تسهیل کننده مذاکرات هستند.

اشرف غنی در باره تعداد هیأت گفت وگو کننده گفت براساس تجارب که در دنیا انجام شده تعداد اعضای هیأت باید ازهشت نفر بیشتر نباشد چرا که حضور افراد زیاد 8 نفر اضافه نباشد زیرا اگر بیشتر شد، اختلافات در بین اعضای هیأت بوجود خواهد آمد.

وی توضیح داد که هیأت باید از جمهوریت دفاع کند و اگر جمهوریت نبود هیچ چیز نخواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به سوال یکی از وبلاگ دشت آبادی در باره اینکه اگر هیأت گفت وگو کننده با طالبان در باره تشکیل دولت موقت به توافق برسند حاضر از قدرت کنار برود، گفت: این کار از صلاحیت هیأت مذاکره کننده نیست و هیأت صلاحیت های محدودی دارد که دولت برای آنها مشخص می نماید.

وی اضافه کرد،اگر لویه جرگه یا مجلس بزرگان افغانستان از وی بخواهد که کنار برود در آن وقت فکر خواهد نمود.

اشرف غنی همچنین در باره ادامه کاهش خشونت هم گفت که این فرایند باید ادامه یابد و به آتش بس منتج گردد زیرا هدف از این فرایند قطع جنگ و خشونت در افغانستان است.

توافق نامه آمریکا و طالبان پس از دو سال کوشش و یازده دور گفت وگو روز گذشته با حضور شمار از مقامات کشورهای منطقه و دنیا در دوحه به امضا رسید و براساس آآ قرار است تا 20 اسفند ماه گفت وگوی بین گروههای افغانی شروع گردد.

معاون وزیر خارجه نروژ روز گذشته در سفری که به کابل آمده بود اعلام آمادگی کرد که از فرایند گفت وگوهای بین گروههای افغان میزبانی خواهد نمود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اشرف غنی:تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اشرف غنی:تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید