خبرنگاران 45 میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رها شد

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، مهاباد- خبرنگاران- رییس اداره امور آب مهاباد گفت: 45 میلیون مترمکعب آب از دریاچه سد این شهرستان به سمت دریاچه ارومیه رها شده است.

خبرنگاران 45 میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رها شد

خالد رحمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ دشت آبادی اضافه نمود: این رهاسازی از 6 اسفند سال گذشته آغاز شده بود که روز گذشته، 11 فرودین ماه جاری با میانگین دبی 14 متر مکعب بر ثانیه به سرانجام رسید.

وی ادامه داد: سهمیه مرحله اول رهاسازی آب سدمهاباد به سمت دریاچه ارومیه 45 میلیون مترمکعب براساس دستور ستاد احیای دریاچه ارومیه معین شده بود که اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه خروجی آب از سد مهاباد به صفر نزدیک شده، افزود: هم اکنون خروجی آب از سدمهاباد تنها برای مصارف شرب شهرستان است و باتوجه به دبی ورودی به مخزن سد انتظار داریم ظرفیت سد به حداکثر خود برسد.

رییس اداره امور آب مهاباد گفت: هم اکنون حجم آب پشت سد این دریاچه به بیش از 155 میلیون متر مکعب رسیده است.

وی بیان نمود: در حال حاضر تراز سد مهاباد به یکهزار و 354.24 متر از سطح دریاهای آزاد رسیده است که این مقدار 2 متر کمتر از تراز سد در مدت مشابه سال قبل است.

رییس اداره امور آب مهاباد گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته عملیات رهاسازی آب از سدهای شهید کاظمی بوکان به میزان 194، شهرچای 30، مهاباد 40 و زولا 6 میلیون متر مکعب با حداکثر دبی مطمئن و با توجه به ملاحظات ایمنی سدها در حال اجرا است.

سد مهاباد دارای 197 میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و 172 میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک ترین سد به مناطق مسکونی در دنیا به شمار می آید.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال، از 1394 به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 45 میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رها شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 45 میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رها شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید