دوپینگ خطر مرگ و میر کرونا را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، دوز فیزیولوژیک استروئیدهای آنابولیک برای درمان برخی موارد کم خونی، جبران کاهش وزن پس از بیماری های طولانی یا آسیب ها و درمان بیماران با کمبود استروئید نقش دارد. متأسفانه بیشترین گروه از داروهای ممنوعه که مصرف آن توسط ورزشکاران در هر سن، در سطوح ورزش حرفه ای و تفریحی با هدف افزایش حجم و قدرت عضلانی و بهبود کارایی ورزشی شیوع پیدا کرده است، استروئیدهای آنابولیک (شامل تستوسترون و داروهای دارای خصوصیات هورمون مردانه) هستند که در باشگاه های بدنسازی توسط مربیان ناآگاه، بدون توجه به مسائل و عوارض جدی ناشی از سو مصرف آنها و معمولاً همزمان چند استروئید با دوز بالا همراه با سایر گروه های دارویی تجویز می شود. جوانانی که جذابیت را در داشتن اندامی فوق العاده عضلانی می دانند، بدون توجه به موقتی بودن این اثرات که اندک زمانی پس از قطع ورزش و مصرف این داروها به حالت نرمال و خدادادی ژنتیک خود برخواهند گشت، در این دام افتاده علاوه بر مال، سلامت خود را فدای داشتن ظاهری فریبنده می کنند و به علاوه عوارض غیر قابل جبرانی را هم تا آخر عمر تحمل خواهند کرد.

دوپینگ خطر مرگ و میر کرونا را افزایش می دهد

شایع ترین عوارض سو مصرف استروئیدها شامل وابستگی به استروئید، عوارض کبدی (نارسایی، کیست و سرطان)، عوارض کلیوی، سکته های قلبی و مغزی، التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، افزایش فشارخون و چربی خون، تصلب شرایین، عوارض روحی و روانی (پرخاشگری و تغییرات خلق، تمایل به خودکشی)، عوارض پوستی به شکل پوست چرب، آکنه شدید و اسکار پوست ناشی از آن، بزرگ شدن پستان، کاهش میل جنسی، کوچک شدن بیضه ها، کاهش شمار اسپرم و نا باروری، ریزش مو در مردان، نامنظمی عادت ماهانه در زنان، رویش موهای صورت و کلفت شدن صدا در زنان، همچنین افزایش ریسک عفونت های ویرال (هپاتیت B، HIV ایدز) و عفونت های باکتریال ناشی از تزریق های غیر استریل (فلبیت و اندوکاردیت) هستند. دیگر داروهایی که در باشگاه ها مورد سو مصرف قرار می گیرند، مواد محرک، مخدر و هورمون ها هستند که عوارض خود را دارند. به طور مثال انسولین باعث افت خطرناک قند، داروهای مخدر باعث سرکوب سیستم تنفسی و سرفه و هورمون رشد هم باعث تغییرات متابولیسم و رشد می شوند. کورتیکواستروئیدها هم از جمله داروهایی هستند که مورد سو مصرف قرار می گیرند و به طور معین باعث سرکوب سیستم ایمنی می شوند.

دوزهای بالا و سوپرا فیزیولوژیک استروئیدها می توانند سیستم ایمنی را سرکوب کنند و باعث کاهش تعداد سلول و عملکرد ایمنی سلولی، کاهش تمایز و تکثیر لنفوسیت ها، کاهش تولید آنتی بادی، کاهش تولید برخی سیتوکین ها، کاهش فعالیت سیتوتوکسیک سلول های Natural Killer و در نتیجه تضعیف واکنش ایمنی شوند. عوارض متناسب با دوز مصرفی، مدت زمان سو استفاده و ترکیب مصرف همزمان چند استروئید می تواند جدی و طولانی مدت باشد.

با توجه به پاندمی (همه گیری جهانی) کرونا ویروس COVID-19 و عوارض شدیدی که این عفونت بر ارگان های مختلف بدن از جمله نارسایی تنفسی، عوارض کبدی، التهاب عضله قلب، ایجاد مسائل سیستم انعقادی و عوارض کلیوی و سایر ارگان ها دارد، سرکوب سیستم ایمنی حاصل از سو مصرف دوزهای بالا و سوپرا فیزیولوژیک استروئیدها، افرادی را که از داروهای فهرست ممنوعه استفاده می کنند در معرض خطر بالاتر بروز مسائل جدی در صورت درگیری با این ویروس قرار می دهد و احتمال مرگ ناشی از این عفونت را بالا می برد.

در شرایط پاندمی کرونا ویروس، علاوه بر تاکید مجدد بر ماندن در منازل و ورزش در خانه، رعایت فاصله گیری اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده توسط ستاد مبارزه با کرونا، توصیه اکید ستاد ملی مبارزه با دوپینگ توجه به تغذیه مناسب، تمرکز بر تمرینات ورزشی و عدم استفاده از هرگونه دارو و مکمل است.

با ورزش بدون دوپینگ به حفظ روح ورزش، رقابت سالم و منصفانه کمک کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دوپینگ خطر مرگ و میر کرونا را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوپینگ خطر مرگ و میر کرونا را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید