رضایت مالکان خصوصی بناهای تاریخی به طرح مشارکت در مرمت

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، پروژه طرح حمایت از مالکان آثار ثبتی که توسط معاونت میراث فرهنگی از سال 89 شروع شده بود، سال جاری با استقبال مالکان خصوصی از طرح مشارکت آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، با رشدی 10 برابر روبرو بوده است.

رضایت مالکان خصوصی بناهای تاریخی به طرح مشارکت در مرمت

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ طرح مشارکت با مالکیان خصوصی آثار تاریخی ثبتی درحالی از سال 89 شروع شد که با توجه به تعدد خانه های تاریخی نسبت به سایر بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی اولویت با رسیدگی، حفاظت و مرمت خانه های تاریخی دارای مالکیت خصوصی و به صورت سیاست حمایتی و تشویقی مدنظر نهاده شد.

درحال حاضر نیز علاوه بر رسیدگی و حمایت خانه های تاریخی، بازارها و حمام های ثبت شده دارای مالکیت خصوصی نیز به طور ویژه مشمول این طرح نهاده شدند.

گفته می گردد این طرح که سال 89 با 75 پروژه شروع شد، هم اکنون به 748 پروژه مشارکتی رسیده و رشدی حدود 10 برابری داشته است.

محمدعلی کبیری، دبیر طرح حمایت از مالکان آثار ملی و کارشناس دفتر حفظ و احیای بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی با بیان این مطلب گفت: پس از تصویب طرح مشارکت مالکان خصوصی خانه های تاریخی در سال 89 و مشارکت 16 استان، طرح حمایت از مالکان خصوصی در سال 95 و با مشارکت 26 استان به بیش از 748 تفاهم نامه مشارکت رسیده است.

وی گفت: طرح حفاظت و مرمت خانه ها، حمام ها و بازارهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی که در اختیار بخش خصوصی واقع شده است درحالی با استقبال عمومی روبرو شده است که پس از فراخوان مشارکت استان ها به مالکان خصوصی و عقد تفاهم نامه از بسته حمایتی و تخصیص اعتبار مربوط به آن، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری مالکان خصوصی آثار ثبتی و نظارت های کارشناسان ناظر استانی و ستادی اقدام به عملیات حفاظتی و مرمتی پروژه های مشارکتی می نمایند.

درحال حاضر با حمایت معاونت میراث فرهنگی کشور از مالکان خصوصی بناهای ثبتی، بسیاری از مالکان خصوصی از این طرح مشارکتی استقبال نموده و اقدام به عملیات مرمتی بناهای تاریخی می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رضایت مالکان خصوصی بناهای تاریخی به طرح مشارکت در مرمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضایت مالکان خصوصی بناهای تاریخی به طرح مشارکت در مرمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید