برطرف اختلافات حقوقی شرکت های دانش بنیان سرعت می گیرد

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان با اشاره به راه اندازی مرکز مصالحه و ارجاع به داوری شرکت های دانش بنیان، گفت: این مرکز انواع اختلافات تجاری و حقوقی شرکت های دانش بنیان و فناور را برطرف می نماید.

برطرف اختلافات حقوقی شرکت های دانش بنیان سرعت می گیرد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ دشت آبادی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان با اشاره به راه اندازی مرکز مصالحه و ارجاع به داوری، گفت: این مرکز برای حل وفصل انواع اختلافات تجاری و حقوقی شرکت های دانش بنیان و فناور تاسیس شده است.

صاحبکار خراسانی با اشاره به لزوم راه اندازی مرکز مصالحه و داوری ادامه داد: اختلافات حقوقی به سه روش صلح و سازش، داوری یا حضور در محاکم قضایی حل می شوند اما حل اختلاف به وسیله محاکم قضایی اغلب پرهزینه و زمان بر است. بر این اساس مرکز مصالحه و ارجاع به داوری با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأسیس شد. شرکت های دانش بنیان می توانند در زمان عقد قرارداد قید نمایند که در صورت بروز اختلاف، ابتدا در این مرکز مصالحه نمایند و در صورت عدم مصالحه به مراکز داوری ارجاع داده شوند.

صلح و سازش، به جای شکایت و دادگاه

وی همچنین اضافه کرد: با توجه به اینکه بیشتر شرکت ها، تمایل بیشتری به حل اختلاف به وسیله صلح و سازش دارند، این مرکز می تواند خدمات قابل توجهی به شرکت های دانش بنیان ارائه دهد. برای استفاده از این خدمات، شرکت های دانش بنیان در قراردادهای خود مرکز مصالحه را به عنوان مرجع مرضی الطرفین (مورد رضایت دو طرف) انتخاب می نمایند و در صورت عدم مصالحه میان شرکت ها، این مرکز، داوری را به یک مراکز داوری همکار ارجاع می دهد.

ارائه مشاوره های حقوقی تخصصی

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان در ادامه ضمن شرح خدمات مرکز مصالحه و داوری، اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان نیز مانند هر بنگاه مالی دیگر با مسائل حقوقی و قضایی روبرو می شوند، بنابراین شرکت ها نیازمند بهره مندی از خدمات و مشاوره های حقوقی مخصوص به خود هستند. در واقع، مرکز مصالحه و ارجاع به داوری به حل وفصل انواع اختلافات تجاری و حقوقی میان شرکت ها می پردازد.

رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان همچنین اعلام کرد: مرکز مصالحه و ارجاع به داوری در موسسه خدمات فناوری تا بازار ایرانیان مستقر شده است و شرکت های دانش بنیان برای مصالحه می توانند از مشاوران و وکلا حقوقی خبره این مرکز تخصصی به صورت رایگان استفاده نمایند.

مزایای استفاده از این مرکز

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در خصوص مزایای استفاده از این مرکز گفت: وجود سرعت بالا در رسیدگی و داوری، برخورداری داور از دقت نظر و تخصص و دانش کافی نسبت به مسائل شرکت های دانش بنیان و هزینه های دادرسی پایین تر نسبت به محاکم قضایی از جمله مزایای استفاده از مرکز مصالحه و داوری است.

خدمات رایگان

سید محمد صاحبکار خراسانی با اشاره به رایگان بودن خدمات مرکز مصالحه و داوری برای شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور گفت: باوجود مشاوران خبره این مرکز، شرکت های دانش بنیان در صورت بروز اختلاف بهتر است به جای مراجعه به محاکم قضایی با مراجعه به سایت مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان و ثبت درخواست(https://daneshbonyan.isti.ir/)، از خدمات تخصصی مرکز مصالحه و داوری استفاده نمایند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "برطرف اختلافات حقوقی شرکت های دانش بنیان سرعت می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف اختلافات حقوقی شرکت های دانش بنیان سرعت می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید