سونامی نفت در راه بازار جهانی

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، ارزیابی شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی نشان داد که از آوریل حداکثر سه میلیون بشکه در روز نفت بیشتری وارد بازار جهانی خواهد شد.

سونامی نفت در راه بازار جهانی

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، طبق ارزیابی ریستاد انرژی، دو میلیون بشکه در روز ممکن است از سوی کشورهای گروه اوپک پلاس و یک میلیون بشکه در روز از سوی لیبی در صورت توافق آتش بس در این کشور عرضه شود.

این عرضه اضافی در حالی وارد بازار نفت خواهد شد که بازار پیش از این هم با مازاد عرضه روبه رو بود. ریستاد انرژی پیش از نشست ماه جاری اوپک پلاس برآورد کرده بود که باید حدود دو میلیون بشکه در روز از میزان عرضه کاسته شود تا عرضه و تقاضا در بازار متعادل شود.

از آن زمان با لغو هزاران پرواز، تعطیلی صنعتی، قرنطینه و ممنوعیت سفر به دلیل شیوع ویروس کرونا، تقاضای جهانی برای نفت کاهش شدیدتری پیدا کرده و نیاز برای مصرف میلیون ها بشکه نفت را کاهش داده است و ناترازی میان عرضه و تقاضا را که حتی پیش از مذاکرات اوپک پلاس وجود داشت، تشدید کرده است.

زمانی که عرضه اضافی از آوریل وارد بازار شود، انتظار می رود افت قیمت نفت شدت بیشتری پیدا کند اما این همه ماجرا نیست. اوپک پلاس ممکن است از ماه مه 800 هزار بشکه در روز دیگر به بازار عرضه کند. همچنین اگر گروه های داخلی در لیبی به آتش بس برسند، این کشور ممکن است از کل ظرفیت تولید خود استفاده کند که به 2.8 میلیون بشکه در روز می رسد. تولید این کشور به دلیل منازعه داخلی در حال حاضر کمتر از 100 هزار بشکه در روز است.

عربستان سعودی تولیدکننده دیگری است که قصد دارد بیشترین میزان را به عرضه نفت اضافه کند و عرضه نفت به بازار را به 12.3 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. با این حال تحلیلگران ریستاد انرژی بر این باورند که ظرفیت تولید نفت این کشور بدون حفاری بیشتر در کوتاه مدت حدود 11.5 میلیون بشکه در روز است.

این کشور فعلا قصد دارد تولید نفت آوریل را به 10.8 تا 11 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 9.8 میلیون بشکه در روز در فوریه افزایش دهد و تولیدش را در مه به 11.2 میلیون بشکه در روز برساند. بقیه نفتی که به بازار عرضه می شود از ذخایر این کشور برداشت خواهد شد تا هدف عرضه 12.3 میلیون بشکه در روز به بازار محقق شود.

با توجه به اظهارات الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، انتظار می رود روسیه در سه ماه آینده تولیدش را حداقل 300 هزار بشکه در روز افزایش دهد اما در حال حاضر ریستاد انرژی برآورد محافظه کارانه تری داشته و افزایش تولید نفت روسیه را 200 هزار بشکه در روز پیش بینی می کند.

شرکت ریستاد انرژی پیش بینی کرد تولید نفت امارات متحده عربی از آوریل حدود 200 هزار بشکه در روز نسبت به 3.04 میلیون بشکه در روز در فوریه افزایش پیدا کند که عمدتا گرید نفتی موربان خواهد بود. اگر این کشور از ظرفیت مازاد تولید خود استفاده کند می تواند تولیدش را از این هم بالاتر ببرد.

همچنین افزایش 100 هزار بشکه در روز عرضه نفت کویت در آوریل پیش بینی می شود که مجموع تولید این کشور را به 2.08 میلیون بشکه در روز می رساند و ریسک افزایش عرضه کمتری نسبت به امارات، روسیه و عربستان سعودی دارد.

بر اساس گزارش هلنیک شیپینگ نیوز، آخرین کشوری که ظرفیت مازاد تولید قابل توجهی دارد و ممکن است نفت بیشتری در آوریل عرضه کند، عراق است.

بر مبنای تحلیل ریستاد انرژی، عراق تولیدش را در آوریل 250 هزار بشکه در روز افزایش می دهد و به حدود 4.9 میلیون بشکه در روز می رساند. اگر عراق برای نفت اضافی مشتری پیدا کند، مازاد ظرفیت تولید 480 هزار بشکه در روز این کشور ممکن است تا ژوئن به تولیدش اضافه شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سونامی نفت در راه بازار جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سونامی نفت در راه بازار جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید