برقراری دالان نرخ سود در بازار بین بانکی

به گزارش وبلاگ دشت آبادی، بانک مرکزی در راستای تکمیل سازوکار عملیاتی اجرای سیاست های پولی در چارچوب هدف گذاری تورم، امکان سپرده گذاری بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد خود و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه به بانک ها را در چارچوب اختیارات واگذارشده از سوی شورای پول و اعتبار فراهم آورده است.

برقراری دالان نرخ سود در بازار بین بانکی

بر اساس مواد (6) و (11) دستورالعمل عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی و مصوبه هیات عامل بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند ذخایر مازاد خود را در نرخ سود 10 درصد و به صورت یک شبه نزد بانک مرکزی سپرده گذاری نمایند.

همچنین بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند کسری ذخایر خود را به وسیله اعتبارگیری از بانک مرکزی به صورت یک شبه و مشروط به ارائه وثایق کافی، در نرخ سود 22 درصد تامین نمایند.

امکان پذیر شدن سپرده گذاری نزد بانک مرکزی و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه باعث ایجاد دالان نرخ سود در بازار بین بانکی می گردد. این امر، ضمن کاهش نوسانات نرخ سود بازار بین بانکی، ابزارهای جدیدی برای مدیریت نقدینگی و راهنمایی نرخ سود در بازار بین بانکی و متعاقباً جهت دهی به نرخ های سود در بازارهای اقتصادی و راهنمایی نرخ تورم به سمت نرخ تورم هدف در اختیار بانک مرکزی قرار می دهد.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی که قرارداد ودیعه مربوط به سپرده گذاری در کف دالان نرخ سود را امضاء و به بانک مرکزی ارسال نموده اند، می توانند از تاریخ 10 خردادماه 1399 نسبت به سپرده گذاری ذخایر مازاد خود نزد بانک مرکزی اقدام نمایند. سایر بانک ها و موسسات اعتباری نیز پس از امضاء و ارسال قرارداد ودیعه می توانند از این امکان برای مدیریت نقدینگی خود استفاده نمایند.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز

به "برقراری دالان نرخ سود در بازار بین بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری دالان نرخ سود در بازار بین بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید